+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
ECHO GMINY
CIĘŻKOWICE
TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW
ZIEMI CIĘŻKOWICKIEJ

Zaproszenie – do przemyślenia w Nowym Roku

Szanowni Czytelnicy Gazety Echo Gminy Ciężkowice !

Nie jest tajemnicą, że Redakcję Gazety Echo Gminy Ciężkowice i Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciężkowickiej łączy bliska współpraca, zarówno personalna jak również zbieżne cele, realizowane w ramach aktywności społecznej. W jednym i w drugim przypadku pragniemy działać na rzecz naszej małej Ojczyzny. Efekty tego działania będą tym większe im liczniejsze grono osób zaangażuje się w działalność dla wspólnego dobra. Zachęcamy zatem do współpracy zarówno z naszą Redakcją jak też do wstępowania do Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciężkowickiej. Wielu mieszkańców naszej Gminy ma ciekawe pomysły, dysponuje umiejętnościami i potencjałem wykonawczym, posiada interesujące materiały o wartości dokumentalno-historycznej, zgromadziło różnorodne kolekcje, lecz jako osoby prywatne nie mają możliwości lub narzędzi do ich prezentacji i wdrożenia. Warunki ku temu stwarza współpraca z naszą Redakcją oraz działalność w ramach Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciężkowickiej. W pierwszym przypadku jest to działające oficjalnie i zarejestrowane wydawnictwo prasowe, a w drugim stowarzyszenie mające osobowość prawną – są to zatem zorganizowane formy mogące służyć wykazaniu aktywności i działaniu. Wydaje się słuszne przytoczenie w tym miejscu słów ks. Janusza St. Pasierba, patrona Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Żabnie, które przypomniał w swojej pracy jeden z uczestników konkursu „Ojcowie Niepodległości – Wincenty Witos”, którego finał miał miejsce w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, a które brzmią : „Małe ojczyzny uczą żyć w ojczyznach wielkich, w wielkiej ojczyźnie ludzi. Kto nie broni i nie rozwija tego co bliskie – trudno uwierzyć by był zdolny do wielkich uczuć w stosunku do tego, co wielkie i największe w życiu i na świecie”

Zachęcamy i zapraszamy do współpracy

                                                       Redakcja gazety Echo Gminy Ciężkowice
                                                                                  i
                                                     Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciężkowickiej

====================================================================

Ratujmy ślady historii

Jeśli nie będziemy pamiętać o historii, to historia zapomni o nas i tak potraktuje nas, jak my postąpimy z nią. Przeszłość pozostawiła nam bardzo wiele w spadku zarówno w sferze niematerialnej jak też materialnej, i jeśli sferę niematerialną łatwiej jest zapomnieć, to o przeszłości zaświadczą kamienie, które będą wołać. Do tych właśnie materialnych śladów przeszłości pragnęlibyśmy nawiązać w szczególnym obszarze, w którym pamięć o człowieku łączy się z miejscem jego wiecznego spoczynku. Są to cmentarze, na których ślad po zmarłych stanowią pomniki nagrobne. Pełnią one podwójną rolę – po pierwsze stanowią ślad pobytu naszych przodków na ziemi, a po drugie są często same w sobie dziełem sztuki z danej epoki. Niestety piaskowiec, z którego wykonane zostało wiele pomników nagrobnych w dawnych czasach, jest podatny na erozję powodowaną czynnikami atmosferycznymi, a ponieważ pozostają wciąż na otwartej przestrzeni, to proces ten postępuje stale i nieodwracalnie powodując zanik napisów, kształtów czy ostatecznie rozpad pomnika, co w niektórych przypadkach wysokich pomników może stanowić także zagrożenie dla osób odwiedzających cmentarz. Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciężkowickiej wystąpiło z inicjatywą ratowania pomników nagrobnych na ciężkowickim Cmentarzu zagrożonych destrukcją. Aby inicjatywę tę wcielić w czyn, niezbędne są środki finansowe, których wciąż brakuje i jedyną nadzieją na powodzenie takiej inicjatywy jest powszechna zbiórka pieniężna, gdyż wówczas nawet niewielkie wpłaty dają w sumie znaczące kwoty.

Przy współpracy z Urzędem Gminy w Ciężkowicach została podjęta decyzja o przeprowadzeniu kwesty celowej na renowację zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Komunalnym w Ciężkowicach, która zostanie przeprowadzona w dniu Wszystkich Świętych w godzinach od 8:00 do 16:00 przez członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciężkowickiej oraz Osoby, które zadeklarowały współpracę z Towarzystwem w tym zakresie.

Pragnęlibyśmy, aby inicjatywa ta spotkała się z jak najszerszą aprobatą i wsparciem, gdyż potrzeby w
zakresie renowacji nagrobków są znaczne. Jako pierwszy obiekt do renowacji został zaproponowany niejako symbolicznie fragment zapomnianego nagrobka, stwarzający wrażenie jakby wręcz porzuconego, który został pokazany na okolicznościowym plakacie informującym o kweście. Jeśli zamiar się powiedzie, to płyta ta zostałaby umieszczona na terenie Cmentarza blisko wejścia w widocznym miejscu i stanowiłaby niejako pierwszy kamień milowy na drodze ratowania i odnowy niszczejących pomników.

Zachęcamy do wsparcia inicjatywy ratowania śladów naszej lokalnej historii.

Zbigniew Szczerba
Zastępca przewodniczącego
Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciężkowickiej


I. Mini Piknik Historyczny pod „Grunwaldem” w Ciężkowicach

W dniu 14.07.2024 roku odbył się zgodnie z programem zamieszczonym na okolicznościowych plakatach I. Mini Piknik Historyczny pod „Grunwaldem” w Ciężkowicach.

Organizatorami Pikniku byli: Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciężkowickiej, Centrum Kultury Gminy Ciężkowice oraz Grupa Historyczna Konfraternia Miecza i Topora z Sędziszowej. Partnerami imprezy byli: Starostwo Powiatowe w Tarnowie i Bractwo Kurkowe w Ciężkowicach. Patronat medialny nad imprezą objęli: Echo Gminy Ciężkowice oraz Pogórze24.

Mimo niepewnej pogody, gdyż dzień rozpoczął się deszczowo i z odgłosami burzy, podczas Pikniku pogoda się poprawiła, a dzień zakończył się w promieniach zachodzącego słońca.

W czasie trwania Pikniku Grupa Historyczna trzy razy zrekonstruowała scenę przekazania dwóch nagich mieczy przez posłów krzyżackich polskiemu królowi.Można było zobaczyć stoisko z średniowieczną bronią oraz zrobić zdjęcia w zbroi rycerskiej, jak również z członkami Grupy Historycznej. Podczas imprezy trwała loteria, w której można było wygrać czteroosobowy namiot, śpiwory,koce piknikowe, różnego rodzaju mini sprzęt AGD oraz wiele innych rzeczy,można było też złożyć wolne datki na działalność Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciężkowickiej. W czasie pikniku można było skosztować regionalnych dań przygotowanych przez Panie z KGW z Kąśnej Dolnej. Były też kiełbaski z grilla.

Dziękujemy sponsorom imprezy, którymi byli:
Starostwo Powiatowe w Tarnowie oraz FHT Wróbel – Dystrybucja gazu – Napełnianie balonów helem.

Więcej informacji o bitwie pod Grunwaldem, o wydarzeniu, jakim było przekazanie dwóch nagich mieczy królowi polskiemu przez Krzyżaków a także dotyczących narodzin ciężkowickiego „Grunwaldu” znajduje się w okolicznościowej Gazetce Piknikowej, która była wydana z okazji Pikniku i kolportowana podczas jego trwania. Gazetka ta jest także do nabycia z dodruku w formie dodatku do najnowszego, będącego już w sprzedaży, wydania gazety Echo Gminy Ciężkowice.


Spotkanie Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciężkowickiej

W dniu 17-05-2024 w Sali widowiskowej ciężkowickiego ratusza odbyło się I spotkanie założonego 24-01-2024 roku Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciężkowickiej, które z pewnością zapisze się złotymi literami w annałach historii stowarzyszenia.

Spotkanie rozpoczął Dyrektor Centrum Kultury Gminy Ciężkowice Pan Bogdan Krok informując jednocześnie, że pomieszczenie w Ratuszu zostało udostępnione Towarzystwu Miłośników Ziemi Ciężkowickiej niejako symbolicznie, gdyż obiekt ten jest mocno związany z wydarzeniami jakie miały miejsce w historii Ciężkowic. Tu obradowali rajcy miejscy i tu były podejmowane ważne decyzje dla mieszkańców Ciężkowic. Przychylność dla założonego niedawno Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciężkowickiej wynika zarówno z akceptacji celów, jakie postawiło przed sobą Towarzystwo, jak też z pozytywnych doświadczeń dotychczasowej współpracy z osobami, które je założyły i które są członkami Towarzystwa. Osoby te przysłużyły się swoją działalnością naszej społeczności oraz promocji Ciężkowic i całej Gminy.

Następnie przypadł mi zaszczyt przywitać wszystkich przybyłych na to spotkanie uczestników jak również gości. Po krótkim powitaniu wszystkich uczestników spotkania głos zabrał Pan Zbigniew Szczerba, który, przedstawił historię powstania Towarzystwa oraz jego stan organizacyjny.

Wyjątkowość spotkania podkreśliła obecność znamienitego gościa, którym był Pan dr Łukasz Kossacki – Lytwyn, członek TMZC, członek Bractwa Kurkowego w Ciężkowicach, który wygłosił wykład na temat historii powstania Ciężkowic. Pan dr Łukasz Kossacki – Lytwyn jest historykiem i prawnikiem, znawcą historii Ciężkowic , jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o historii regionu i autorem książek poświęconych historii Ciężkowic.

Po prelekcji na temat historii powstania Ciężkowic, Pan Zbigniew Szczerba przedstawił zakres w jakim będzie prowadzona działalność Towarzystwa. Działalność ta będzie prowadzona w trzech perspektywach czasowych – Historia – Teraźniejszość – Przyszłość. Bardzo dokładnie cele działania TMZC, zawierają się w naszym haśle przewodnim: szanujmy przeszłość, budujmy teraźniejszość oraz myślmy o przyszłości. Głównym hasłem naszego Towarzystwa jest: Działajmy razem na rzecz przyszłości Ziemi Ciężkowickiej. Cennym wsparciem działalności Towarzystwa jest gazeta Echo Gminy Ciężkowice oraz strona internetowa www.tmzc24.pl, na której można dowiedzieć się więcej na temat naszej działalności oraz poznać statut i cele działania naszego Towarzystwa.

Ogromne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy poświęcili swój czas i zaszczycili nas swoją obecnością na spotkaniu. Szczególne podziękowania dla Pani Jowity Jurkiewicz-Drąg, burmistrz Gminy Ciężkowice, która przybyła na spotkanie oraz dla Pana Michała Koralika vice-przewodniczącego Rady Miejskiej w Ciężkowicach. Dziękuję także Panu Wojciechowi Grzegorczykowi, Prezesowi Towarzystwa Miłośników Ziemi Zakliczyńskiej, który był obecny na spotkaniu wraz z Osobą zajmującą się dokumentowaniem działalności tamtejszego Towarzystwa.

Nasze zaangażowanie i pasja w badaniu lokalnej historii są inspirujące, co potwierdzają chociażby ożywione dyskusje i coraz to nowe pomysły, które dotarły do mnie po tym spotkaniu. Cieszymy się, że historia lokalna przejawia się coraz częściej w różnych aspektach naszej codzienności. Dzięki wydarzeniom takie jak to coraz więcej osób ma okazję usłyszeć więcej o historii naszej “Małej Ojczyzny”.

Dziękuje serdecznie wszystkim, którzy byli obecni na tym spotkaniu i zachęcam Państwa do przystępowania do Towarzystwa. Panu Dyrektorowi Bogdanowi Krokowi dziękuje serdecznie za współpracę w zakresie organizacyjnym i gościnne przyjęcie w murach Ratusza.

Mamy nadzieję na również liczną obecność na kolejnym spotkaniu otwartym, o terminie którego będziemy Państwa informować na stronie naszego Towarzystwa.

Bogdan Wróbel


Dzień dobry !

Witamy Państwa serdecznie na tymczasowej stronie Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciężkowickiej, bowiem gościmy na stronie gazety Echo Gminy Ciężkowice pod zakładką Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciężkowickiej. Jako wydawca gazety, będący jednocześnie Przewodniczącym Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciężkowickiej, udostępniłem miejsce dla potrzeb Towarzystwa do czasu, gdy uzasadnione będzie założenie i prowadzenie własnej strony internetowej. W początkowym okresie działalności gazeta Echo Gminy Ciężkowice, zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej będzie, jak sądzę, korzystną platformą
komunikacyjną dla potrzeb Towarzystwa. Ponadto misja informacyjna gazety jest zbieżna z celami Towarzystwa, więc jest to przykład swoistej symbiozy.

Pod zakładką Od wydawcy poinformowałem Państwa o założeniu i dokonaniu wpisu Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciężkowickiej do ewidencji stowarzyszeń zwykłych oraz przedstawiłem pokrótce genezę jego powstania.

W tym miejscu, pod zakładką Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciężkowickiej, chciałbym publikować materiały związane z działalnością Towarzystwa. Pozwólcie zatem Państwo, że na początek zamieszczone zostają informacje o charakterze formalnym oraz trochę historii tytułem wstępu.

Z wyrazami szacunku
Bogdan Wróbel
Przewodniczący Towarzystwa
Miłośników Ziemi Ciężkowickiej

Powróćmy jeszcze na moment do historii.


Szanowni Państwo !

Mam przyjemność ogłosić na stronie internetowej gazety Echo Gminy Ciężkowice, że w dniu 24.01.2024 r. zostało założone, a w dniu 30.01.2024 r. wpisane do ewidencji stowarzyszeń zwykłych Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciężkowickiej.
Myśl o założeniu takiego stowarzyszenia pojawiła się u mnie już kilka lat temu, a decyzja o podjęciu się wydawania gazety Echo Gminy Ciężkowice oraz aktywny udział w publikacji dwóch książek związanych tematycznie z historią Ciężkowic są tylko dowodami przełożenia myśli na działanie. Zamiar założenia stowarzyszenia dojrzewał w roku jubileuszu 675-lecia lokacji miasta i 25. rocznicy odzyskania przez Ciężkowice praw miejskich, by zaowocować z początkiem tego roku. Wydarzeniem, które przesądziło o podjęciu tej decyzji była wizyta w Zakliczynie na zaproszenie działającego tam od dwóch lat Towarzystwa Miłośników Ziemi Zakliczyńskiej. Do współdziałania w tym zakresie przystąpili wraz ze mną Panowie Wiesław Szura i Zbigniew Szczerba. Pasja kolekcjonerska i publicystyczna Pana Wiesława Szury, dotycząca historii Ciężkowic jest znana powszechnie od lat w naszym środowisku, a aktywność Pana Zbigniewa Szczerby – potomka rodziny związanej z dawien dawna z Ciężkowicami – ujawniła się w ostatnich latach, od kiedy częściej przebywa w Ciężkowicach. To trzyosobowe grono, niezbędne aby zarejestrować stowarzyszenie zwykłe, zdecydowało się na założenie Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciężkowickiej, aby zaproponować formę integracji osób, którym bliskie są cele określone w przyjętym regulaminie Towarzystwa, a które działają w rozproszeniu lub chciałyby zaangażować się w działania dla wspólnego dobra.
Zdajemy sobie sprawę, że jest to inicjatywa, której powodzenie zależy od odzewu z jakim spotka się wśród osób, którym nazwa Towarzystwa jest bliska. Dopiero liczne grono aktywnych osób byłoby w stanie realizować cele, które można określić hasłem przewodnim Towarzystwa – szanujmy przeszłość, budujmy teraźniejszość, myślmy o przyszłości !
Z założenia Towarzystwo jest organizacją apolityczną, które nie zamierza ani konkurować, ani wyręczać tych instytucji, organizacji czy stowarzyszeń, które są powołane do realizacji określonych zadań lub powstały i wyznaczyły sobie własne cele działania. Pragniemy stanowić forum dla integracji i koordynacji współpracy, wspierania i promowania zbieżnych celów oraz realizować własny program działania. Bierzmy przykład z naszego Wielkiego Rodaka, honorowego Obywatela Gminy Ciężkowice, który – choć był przybyszem na naszą ziemię – zabiegał o integrację ciężkowickiej społeczności, fundując m.in. siedzibę klubu służącego tutejszym mieszkańcom.
Działając konsekwentnie, zdecydowałem się także udostępnić dla potrzeb Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciężkowickiej miejsce na stronie internetowej gazety Echo Gminy Ciężkowice www.echogminyciezkowice.pl pod zakładką Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciężkowickiej.
Zostań członkiem Towarzystwa. Pomysłów nam nie brakuje, ale chętnie posłuchamy Twoich. Działajmy razem na rzecz Ziemi Ciężkowickiej.

Bogdan Wróbel


Towarzystwo Miłośników
Ziemi Ciężkowickiej

Dane rejestrowe:

  • Wpis – nr ew. 39 / 2024
  • REGON: 527609316
  • NIP: 8733294562

Kontakt:

33-190 Ciężkowice Zborowice 9

Konto Bankowe:

Alior Bank
74 2490 0005 0000 4530 0020 6718

Regulamin TMZC:

Deklaracja przystąpienia:

Deklarację można pobrać
w Księgarni w Ciężkowicach,

Rynek 17 



Współpracują z nami: