Od Redakcji
Prognozy mają to do siebie, że mogą się nie sprawdzić. Pogoda jest tego najlepszym przykładem. W drugiej połowie lutego miały nas nawiedzić siarczyste mrozy, podczas gdy pojawiła się wiosenna aura, a temperatura sięgnęła +21 stopni Celsjusza. Jeśli jest lepiej niż było prognozowane, to na ogół nie mamy do nikogo pretensji – no może rozczarowani byli amatorzy sportów zimowych, zwłaszcza że wiosenna pogoda przypadła na okres ferii szkolnych, które przestaną być chyba nazywane tradycyjnie feriami zimowymi. Wysoką temperaturę osiągnęły też wydarzenia w kraju i za granicą, których nie komentujemy, a jedynie odnotowujemy gwoli dziennikarsko-kronikarskiej powinności, gdyż w tych realiach toczy się nasze życie. Drugiej rocznicy wybuchu wojny na Ukrainie towarzyszyły problemy w relacjach polsko-ukraińskich spowodowane m.in. niekontrolowanym napływem artykułów rolno-spożywczych na rynek polski. Problem tlący się początkowo na płaszczyźnie dyplomatycznej przerodził się w protest i strajk rolników. Nie był to protest lokalny i krajowy, gdyż przez Europę przetoczyła się fala strajków wyrażających sprzeciw wobec unijnej polityki handlowej, rolnej i klimatycznej. Tak zwany „zielony ład” rozgrzał nastroje w całej Europie do czerwoności. A u nas rozpoczęła się kampania wyborcza przed wyborami samorządowymi, która niebawem przekształci się w kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. Nie zanosi się zatem na ochłodzenie atmosfery politycznej, nawet z powodu powrotu niskich temperatur. Pamiętajmy, że w tym czasie przypadnie nam przeżywać Święta Wielkanocne, które powinny skłonić nas do refleksji i duchowego ich przeżycia. Pamiętajmy także i nie tylko w tym czasie, że między triumfalnym wjazdem Chrystusa do Jerozolimy i śmiercią na krzyżu upłynęło niewiele czasu.
To musiało się wydarzyć ……..
Szanowni Państwo !
Mam przyjemność ogłosić na stronie internetowej gazety Echo Gminy Ciężkowice, że w dniu 30.01.2024 r. zostało wpisane do ewidencji stowarzyszeń zwykłych Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciężkowickiej.
Myśl o założeniu takiego stowarzyszenia pojawiła się u mnie już kilka lat temu, a decyzja o podjęciu się wydawania gazety Echo Gminy Ciężkowice oraz aktywny udział w publikacji dwóch książek związanych tematycznie z historią Ciężkowic są tylko dowodami przełożenia myśli na działanie.
Zamiar założenia stowarzyszenia dojrzewał w roku jubileuszu 675-lecia lokacji miasta i 25. rocznicy odzyskania przez Ciężkowice praw miejskich, by zaowocować z początkiem tego roku. Wydarzeniem, które przesądziło o podjęciu tej decyzji była wizyta w Zakliczynie na zaproszenie działającego tam od dwóch lat Towarzystwa Miłośników Ziemi Zakliczyńskiej. Do współdziałania w tym zakresie przystąpili wraz ze mną Panowie Wiesław Szura i Zbigniew Szczerba. Pasja kolekcjonerska i publicystyczna Pana Wiesława Szury, dotycząca historii Ciężkowic jest znana powszechnie od lat w naszym środowisku, a aktywność Pana Zbigniewa Szczerby – potomka rodziny związanej z dawien dawna z Ciężkowicami – ujawniła się w ostatnich latach, od kiedy częściej przebywa w Ciężkowicach.
To trzyosobowe grono, niezbędne aby zarejestrować stowarzyszenie zwykłe, zdecydowało się na założenie Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciężkowickiej, aby zaproponować formę integracji osób, którym bliskie są cele określone w regulaminie Towarzystwa, a które działają w rozproszeniu lub chciałyby zaangażować się w działania dla wspólnego dobra.
Zdajemy sobie sprawę, że jest to inicjatywa, której powodzenie zależy od odzewu z jakim spotka się wśród osób, którym nazwa Towarzystwa jest bliska. Dopiero liczne grono aktywnych osób byłoby w stanie realizować cele, które można określić hasłem przewodnim Towarzystwa – szanujmy przeszłość, budujmy teraźniejszość, myślmy o przyszłości !
Z założenia Towarzystwo jest organizacją apolityczną, które nie zamierza ani konkurować, ani wyręczać tych instytucji, organizacji czy stowarzyszeń, które są powołane do realizacji określonych zadań lub powstały i wyznaczyły sobie własne cele działania.
Pragniemy stanowić forum dla integracji i koordynacji współpracy, wspierania i promowania zbieżnych celów oraz realizować własny program działania. Bierzmy przykład z Ignacego Jana Paderewskiego naszego Wielkiego Rodaka, honorowego Obywatela Gminy Ciężkowice, który – choć był przybyszem na naszą ziemię – zabiegał o integrację ciężkowickiej społeczności, fundując m.in. siedzibę klubu służącego tutejszym mieszkańcom.
Działając konsekwentnie, zdecydowałem się także udostępnić dla potrzeb Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciężkowickiej miejsce na stronie internetowej gazety Echo Gminy Ciężkowice www.echogminyciezkowice.pl pod zakładką Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciężkowickiej.
Serdecznie zapraszam do przystępowania do Towarzystwa
Bogdan Wróbel
Przewodniczący Towarzystwa
Miłośników Ziemi Ciężkowickiej
Szanowni Państwo !
W konfrontacji z upływającym szybko czasem człowiek wydaje się być z góry skazany na przegraną, gdyż nie ma żadnego wpływu na to, aby bieg czasu spowolnić. Ostatnie miesiące mijającego roku przyniosły wiele różnych wydarzeń, a sprawy bieżące absorbowały nas w takim stopniu, iż brakowało czasu, aby je utrwalić na bieżąco.
Z deficytem czasu zmagała się zarówno nasza Redakcja jak też nasi współpracownicy. Tradycyjnie jednak koniec roku wyznacza graniczny termin dla dokonania przeglądów, podsumowań i ocen minionego czasu, co sprawia, że konieczne jest także nadrobienie zaległości. Przekazujemy zatem naszym Czytelnikom zbiorczy numer naszej gazety, w którym utrwalone zostały najważniejsze i najciekawsze wydarzenia minionej jesieni. W ostatnich dniach kalendarzowej jesieni nawiedziła nas zima, jaka dawniej była zjawiskiem typowym o tej porze roku. Grudzień był zawsze kojarzony w naszym kraju z zimą, a św. Mikołaj przyjeżdżał na saniach. Niektórzy młodzi komentatorzy nie omieszkali jednak nazwać nadejścia śnieżnej i mroźnej zimy anomalią pogodową. No cóż – tak postrzega się teraźniejszość, jeśli nie pozna się historii. Powitanie Nowego Roku poprzedzone jest wspaniałymi w swej głębokiej wymowie i oprawie Świętami Bożego Narodzenia. To czas spotkań, życzeń i nadziei, które to życzenia i oczekiwania powtórzymy po kilku dniach na powitanie Nowego Roku. Oby te najlepsze życzenia spełniły się w życiu każdego z nas i w naszym wspólnym.
Bogdan Wróbel
Wydawca gazety Echo Gminy Ciężkowice
Redaktor Naczelny
Z przyjemnością informujemy, że wspierana przez nas idea wydania albumu zatytułowanego „Ciężkowice – od letniska do uzdrowiska” doczekała się realizacji i album został wydany.
Promocja książki miała miejsce w piątkowy wieczór 20 października 2023 roku w Muzeum Przyrodniczym im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach, a sala konferencyjna w tym Muzeum z trudem pomieściła uczestników okolicznościowego spotkania. To pierwsza taka publikacja, która w sposób kompleksowy prezentuje Ciężkowice w roli miejscowości turystyczno-wypoczynkowej w okresie 120. lat – od niespełnionych zamiarów i planów Ignacego Jana Paderewskiego z lat 1897 – 1903 do roku 2023 włącznie.
Z licznie przybyłymi gośćmi spotkał się Wydawca albumu, Pan Bogdan Wróbel oraz dwaj z trzech współautorów opracowania – Panowie Zbigniew Szczerba i Wojciech Sanek. Nieobecny był Pan Wiesław Szura z powodu dalekiego i dłuższego wyjazdu w tym terminie. Spotkanie prowadził Dyrektor Centrum Kultury Gminy Ciężkowice – Pan Bogdan Krok, który był współorganizatorem wraz z Wydawcą albumu. Było ono prowadzone w konwencji rozmowy z Wydawcą i autorami, którzy ujawnili motywy ich zaangażowania w to opracowanie, historię jego powstawania i gromadzenia materiałów oraz wyjaśnili ideę tytułu, wskazując przy okazji na istotne wydarzenie związane z tematyką opracowania, jakim było odkrycie w lecie 2022 roku źródła wody mineralnej.
Streszczenie powyższych informacji znajduje się na pierwszych kartach opracowania, a zatem osoby, które nie uczestniczyły w spotkaniu promocyjnym będą mogły zapoznać się także z tymi informacjami. W niezwykle miłej atmosferze spotkania z każdą chwilą narastały także emocje, gdyż widoczny z daleka album pozostawał wciąż zamkniętą księgą. Po odczytaniu przesłania od Burmistrza Miasta i Gminy Ciężkowice – Pana Stanisława Kuropatwy, który także z powodu wyjazdu nie mógł wziąć udziału w spotkaniu oraz po wystąpieniu Przewodniczącego Rady Miejskiej w Ciężkowicach – Pana Michała Koralika, nastąpił długo oczekiwany moment przekazania albumów w ręce Czytelników. Pierwsze egzemplarze, wraz z imiennymi podziękowaniami na piśmie od Wydawcy, trafiły do rąk Sponsorów, którzy nie tylko wnieśli wkład finansowy na pokrycie koszt ów wydania albumu, ale także zapłacili z góry za mające ukazać się opracowanie, dając tym samym dowód dużego zaufania do Wydawcy. Podziękowania otrzymali wszyscy Sponsorzy i zgodnie z deklaracją Wydawcy złożoną przy przyjmowaniu wpłat, nazwiska wszystkich Sponsorów zostały wpisane na listę znajdującą się w albumie.
Po tej miłej ceremonii, podczas której uczestnicy spotkania nagradzali Sponsorów gromkimi brawami, rozpoczęła się sprzedaż promocyjna albumu, która potwierdziła bardzo duże zainteresowanie tym wydawnictwem.
Treść zawarta w albumie to już historia, podobnie jak spotkanie promocyjne, które też przeszło do historii. Duża frekwencja na spotkaniu, za którą Wydawca i autorzy raz jeszcze dziękują, pokazała,że jest to temat bliski nie tylko naszym mieszkańcom, ale także gościom spoza Ciężkowic. Tematyka opracowania – jak sami autorzy to podkreślili – wiąże się z przyjemniejszym aspektem naszego życia, z miłymi wspomnieniami sięgającymi czasów młodości, gdy nawet szare barwy były pełne kolorów. Ciężkowickie atrakcje minionych lat były dostępne zarówno dla przyjezdnych, jak i dla mieszkańców Ciężkowic. Wspomnienia dancingów w „Pogórzance”, sprawiły, iż na twarzach wielu osób pojawił się uśmiech będący dowodem miłych wspomnień związanych z tym lokalem.
Jest także drugi aspekt tej turystyczno-wypoczynkowej i uzdrowiskowej tematyki. Jest nim kwestia przyszłości i rozwoju Ciężkowic. Położenie oraz urok Ciężkowic i okolicy, Skamieniałe Miasto, wydarzenia historyczne i pobyt Ignacego Paderewskiego na tym terenie sprawił, iż los stworzył warunki, aby Ciężkowice pełniły rolę miejscowości turystyczno-wypoczynkowej, także docelowo uzdrowiskowej, a niektórzy mówią mniej romantycznie i dobitnie, że los wyznaczył,czy wręcz skazał Ciężkowice na pełnienie takiej roli. W niej Ciężkowice mogą upatrywać swoją szansę na rozwój i pomyślną przyszłość, gdyż realnej perspektywy alternatywnej na odpowiednio dużą skalę nie widać. Właśnie taki kierunek działań zapisano w strategii rozwoju Gminy do roku 2030, o czym wspomniał w swoim wystąpieniu Przewodniczący Rady Miejskiej – Pan Michał Koralik. Dalszy ciąg historii Ciężkowic w roli przedstawionej w albumie będzie toczył się na naszych oczach i z naszym udziałem, To będzie dla nas czas teraźniejszy w którym żyjemy, a po latach,gdy i ten czas stanie się historią, zostanie opisany – być może – w kolejnym opracowaniu.
PONIŻEJ WPISY ARCHIWALNE
Echo Gminy Ciężkowice promuje na swoich łamach opracowanie historyczno-wspomnieniowe
pt. „Ciężkowice – od letniska do uzdrowiska”.
W numerze rocznicowym 6 ( 13 ) Czerwiec 2022 publikujemy kolejny artykuł dotyczący tego
wydawnictwa oraz aktualną listę dotychczasowych sponsorów.
Artykuł ten zamieszczamy również na stronie internetowej, gdyż zbliża się moment zamknięcia
składu i przekazania tekstu do druku.
Ponawiamy raz jeszcze apel o udostępnienie materiałów w postaci dokumentów, zdjęć lub
innych opracowań okolicznościowych, które ukazują Ciężkowice w roli miejscowości
turystyczno-wypoczynkowej w jak najdłuższym okresie czasu.
Szczególnie cenne są zdjęcia licznych grup osób, masowych imprez, zdjęcia zalewu na Białej,
plażowiczów nad Białą, imprez na Rynku, opisy obiektów zakwaterowania wczasowiczów,
ośrodków kempingowych itp.
Materiały te uprzejmie prosimy przekazać do Księgarni – Bogdan Wróbel, Ciężkowice, Rynek
17 w wersji elektronicznej lub jako oryginały do zeskanowania.
Więcej informacji dotyczących mojej działalności wydawniczej znajdziecie Państwo w wywiadzie
zamieszczonym w wydaniu czerwcowym naszej gazety – Nr 6 (13 ) Czerwiec 2022
Wydawcą gazety Echo Gminy Ciężkowice jest Firma Handlowo-Usługowa Wróbel, którą
prowadzę od roku 1991 w ramach indywidualnej działalności gospodarczej.
Z tego też względu prezentacja Wydawcy będzie autoprezentacją i w tej formie przedstawię
Państwu własną działalność oraz wydawaną przeze mnie gazetę.
Decyzja dotycząca wydawania gazety została podjęta w wyniku zapotrzebowania na taką
formę przekazu informacji, która ujawniła się po zaprzestaniu wydawania periodyku Ziemia
Ciężkowicka. Przez długi czas spotykałem się z pytaniami dotyczącymi powrotu wydawnictwa
na rynek, gdyż prowadziłem jeden z punktów dystrybucji Ziemi Ciężkowickiej w mojej Księgarni.
Zarówno widoczne zainteresowanie taką gazetą, jak też rozmowy przeprowadzone
z wieloma klientami, ukierunkowały moje działania.
Branża wydawnicza była mi znana, gdyż od wielu lat wydawałem drukiem różnego rodzaju
opracowania – od ulotek, poprzez czasopisma do książek włącznie.
Tematyką dotyczącą Ciężkowic i Gminy żyłem na co dzień oraz interesowałem się nią
także w wymiarze historycznym. Towarzyszyła temu moja pasja kolekcjonerska, dzięki której
pozyskiwałem cenne materiały sprzed wielu lat, w tym dokumenty, zdjęcia, widokówki, prasę
wydawaną w odległych już czasach.
Połączenie powyższych uwarunkowań z moim zamiłowaniem do czytania książek od
wczesnej młodości sprawiło, że zdecydowałem się na wydawanie gazety.
Więcej informacji dotyczących mojej działalności wydawniczej znajdziecie Państwo w wywiadzie
zamieszczonym w wydaniu czerwcowym naszej gazety – Nr 6 (13 ) Czerwiec 2022
Zapraszam do lektury.
Bogdan Wróbel
Wydawca Echa Gminy Ciężkowice
Redaktor Naczelny
Szanowni Państwo !
Niniejszym uprzejmie informujemy, że skład opracowania pt. „Ciężkowice – od letniska do uzdrowiska”, które obrazuje historię Ciężkowic w roli miejscowości turystyczno-wczasowo-wypoczynkowej na przestrzeni 120 lat został zamknięty. Aktualnie trwa przygotowanie materiału do druku. Historia ta zaczyna się od niespełnionych wizji i planów Ignacego Paderewskiego i prowadzi nas do rocznicy otwarcia w Ciężkowicach Parku Zdrojowego imienia Burmistrza Zbigniewa Jurkiewicza, która przypadała w dniu 25.06.2022 roku, ukazując kolejne etapy spełniania przez Ciężkowice roli, jaką wyznaczył im dar natury w postaci uroku krajobrazu i Skamieniałego Miasta. Opracowanie będzie wydane w formie albumu w formacie A-4 przez Firmę WRÓBEL – Bogdan Wróbel ze środków własnych oraz wpłat Sponsorów.
Wydanie promowane jest przez Miesięcznik Echo Gminy Ciężkowice Każda Osoba prywatna i Firma, która przekazała choćby przysłowiową złotówkę na pokrycie kosztów wydania przed zamknięciem składu, zostanie wpisana do albumu jako sponsor wydawnictwa. Firmy mogły przekazać reklamę do zamieszczenia w albumie. Ze względu na zbliżający się termin oddania składu do druku uprzejmie prosimy, aby osoby mające życzenie dołączenia do grona sponsorów skontaktowały się z Panem Bogdanem Wróblem, gdyż możliwość wpisania się na karty tej ciekawej historii, która była i jest dla wielu z nas historią naszego życia oraz wspomnieniem młodości niebawem wygaśnie.
Kontakt osobisty: Bogdan Wróbel, Księgarnia „Wróbel” w Ciężkowicach, Rynek 17 lub telefonicznie 601 084 084
LISTA SPONSORÓW WYDAWNICTWA „CIĘŻKOWICE OD LETNISKA DO
UZDROWISKA” wg stanu na dzień 12.03.2023
- Edward KOTOWICZ – Sołtys – Zborowice
- Maryla i Zbigniew SZCZERBA – Tarnów
- Wiesław SZURA – Ciężkowice
- Marta LIBRANT – Kąśna Dolna
- Grażyna JURKIEWICZ – Ciężkowice
- Jowita JURKIEWICZ – DRĄG – Ciężkowice
- Ksawery DRĄG – Ciężkowice
- Julian ŚWIĘTEK – Kraków
- Antoni HASENBECK – Nysa – Firma HASAN
- Wiesława WARZECHA – Szczecin
- Ryszard WARZECHA – Warszawa
- Danuta i Mariusz LANGER – Tarnowskie Góry
- Aleksandra LANGER – Pittsburgh – USA
- Krystyna PUCZKA – Piła
- Barbara, Andrzej PIĄTEK – Tarnów
- Alicja CHOLEWA – Ciężkowice
- Teresa BIGOS – Ciężkowice
- Barbara SIEMIŃSKA – Ruda Śląska
- Krzysztof OSUCHOWSKI – Rząska k/ Krakowa
- Wanda, Krzysztof KOTULSKI – Tarnów
- Helena MRÓZ – Ciężkowice
- Hanna Turner – Tarnów
- Marian BOSOWSKI – Warszawa
- Ana i John Schaffert – Ivybridge – UK
- Marian Bryg – Tarnów
- Władysława i Ryszard Zięcina – Tursko
- Janusz PASŁAWSKI – Prezes GS – Ciężkowice
- Michalina i Józef RACZNIAK – Ciężkowice
- Ryszard Łucki – Gdynia
- Ryszard KRZYŻKOWSKI – Prezes Instytutu Myśli Schumana – Warszawa
- Irena SZCZERBOWSKA – NOWAK i Wojciech Nowak – Kraków
- Ryszard WILGA – Ciężkowice
- Irena GDOWSKA – Ciężkowice
- Witold BARAN – Kąśna Dolna
- Sławomir KLIMCZAK – Brzozowa
- Maria i Andrzej MACIASZEK – Ciężkowice
- Edward TŁUCZEK – Ciężkowice
- Paweł KLOCH – Burzyn
- Michał SCHABOWSKI – BIOKOOP – Ciężkowice
- Maria i Wiesław SCHABOWSKI – Ciężkowice
- Przemysław PAMUŁA – FOTO EXPRESS – Ciężkowice
- Beata SOPALA – APTEKA – Ciężkowice
- Lucyna ZIOMEK – Ciężkowice
- Katarzyna I Rafał SZCZERBA – Tarnów
- Anna TOMICKA – LEŚNIAK – BAR SMAKOSZ – Ciężkowice
- Maria Małgorzata DMOWSKA – Ciężkowice
- Ryszard STARZEC – MARCOSTA – Tarnów
- dr nauk tech. inż. Zygmunt PERTKIEWICZ – Producent filmu fabularnego pt. „DRZAZGA – W STRONĘ CHWAŁY” – Tarnów
- Józef STANUCH – Ciężkowice
- Anna GUCWA – „NA SZLAKU SMAKU” – Ciężkowice
- Jan Marek STANUCH – FIRMA STANUCH – Ciężkowice
- Kwiaciarnia NATALIA – Ciężkowice
- Renata TABIŚ – Kwiaciarnia AKEBIA – Ciężkowice
- Magdalena ONAK – Burger & Stek – Ciężkowice
- Jerzy WSZOŁEK – Pizzeria Siciliana – Ciężkowice
- Maciej i Tomasz DUDEK – Burzyn – Park Linowy – Ciężkowice
- Marek WITEK – Kraków
- Michał WRÓBEL – Zborowice
- Grażyna Anna KRAS – Ciężkowice
- Ewa OLEKSY – Ciężkowice
- Piotr SŁOWIŃSKI – Ciężkowice
- Karczma GALICJA – Mariusz Cholewa i Wspólnicy – Ciężkowice
- Firma Handlowa J&S Jadwiga i Sylwester SZERLĄG sp.j. Bogoniowice 70A, 33-190 Ciężkowice – DELIKATESY CENTRUM Bogoniowice i Ciężkowice
- Anna SIEMIŃSKA – Ruda Śląska
- Katarzyna ZYCH – Dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Ciężkowicach
- Robert HOŁDA – ZHU PIRAMIDA – Ciężkowice
- Rafał ZABIELNY – Restauracja „Spiżarnia” – Zborowice
- Irena TRZCIENIECKA – SCHNEIDER – Kraków
- Stanisław Marek KORZENIOWSKI – Ciężkowice – Chicago – Hanoi V-ce Prezes Fundacji Polonia Gospodarcza Świata
- Małgorzata FALISZEWSKA – Ośrodek Wypoczynkowy – Domki Camping „Pod Skamieniałym Miastem” – Ciężkowice
- Jadwiga Teresa STAUDE – Szczecin
- Szczepan WRÓBEL – Dystrybucja Gazu – Zborowice
- Dorota GAWIN – Tarnów
- Remigiusz KOPROWSKI – Strzelno
- Katarzyna STACHNIK – ŚLĘCZEK – Apteka Na Zdrowie – Ciężkowice
- Marta SZEWCZYK – Apteka Centrum – Ciężkowice
- Małgorzata BROŻEK z d. Waz – Tarnów
- Zbigniew SZURA – Kraków
- Marian WANTUCH – Tarnów – Ciężkowice
- Andrzej PABIAN – Tursko
- Zofia ZIELIŃSKA – Zborowice
- Krakowski Bank Spółdzielczy – Oddział Ciężkowice
- Bronisława ŚREDNIAWA – Kraków
- BRACTWO KURKOWE w Ciężkowicach
- dr Łukasz KOSSACKI – LYTWYN – Wojnicz
- Maria i Witold WOJNA – Jastrzębia
- Stanisław PADOŁ – Ciężkowice
- Stanisław DEŚ – Jastrzębia
- Kapela POGÓRZANIE – Jastrzębia
- Józef TENDERA – Biuro Nieruchomości – Tarnów
- Bartosz WIERZBIŃSKI – Kraków
- Paweł MRÓZ – Tarnów
- Bogdan WRÓBEL – Księgarnia – Ciężkowice – Drukarnia – Zborowice