+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
ECHO GMINY
CIĘŻKOWICE
TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW
ZIEMI CIĘŻKOWICKIEJ

  REGULAMIN
Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciężkowickiej
      przyjęty uchwałą Nr 02 / ZZ / TMZC / 2024 Zebrania Założycielskiego z dnia 24.01.2024 r.                                             

§ 1

Postanowienia organizacyjne ogólne 

1. Zostaje założone Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciężkowickiej jako stowarzyszenie zwykłe w oparciu o przepisy Ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 roku Prawo o stowarzyszeniach, w szczególności Rozdział 6, Art. 40, zwane w niniejszym Regulaminie jako „Towarzystwo”.
2. Siedzibą  Towarzystwa jest miejscowość Zborowice w Gminie Ciężkowice, powiat tarnowski, województwo małopolskie – adres :  Zborowice 9 , poczta 33-190 Ciężkowice
3. Obszarem działalności Towarzystwa jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a w szczególności Gmina Ciężkowice i powiat tarnowski, przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów, Towarzystwo może prowadzić działalność także poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
4. Towarzystwo może opracować własne logo i używać go w przestrzeni publicznej.

§ 2

Zasady działania Towarzystwa 

1. Towarzystwo jest dobrowolnym zrzeszeniem osób fizycznych, które pragną realizować cele określone w niniejszym regulaminie.
2. Działalność Towarzystwa opiera się na pracy społecznej jego członków.
3. Towarzystwo ma charakter apolityczny.    

§ 3

Cele Towarzystwa 

  1. Towarzystwo stawia przed sobą zróżnicowane cele, zarówno związane z upamiętnianiem historii, jak również odnoszące się do sytuacji bieżącej i przyszłości
  2. Celem Towarzystwa jest ocalenie od zapomnienia historii, dorobku kulturalnego i materialnego oraz tradycji ludowych i podejmowanie działań mających na celu utrwalanie i zachowanie pamięci o tym dorobku dla przyszłych pokoleń.
  3. Kształtowanie świadomości historycznej członków Towarzystwa i społeczności lokalnej poprzez powołanie w strukturze Towarzystwa zespołów tematycznych, a w szczególności: historii i etnografii, starej fotografii, rzemieślniczej twórczości użytkowej, twórczości artystycznej oraz promocji kultury regionalnej.
  4. Pozyskiwanie wszelkich form dokumentacji dotyczącej historii Ciężkowic, w tym : starych dokumentów, fotografii, pocztówek, artykułów prasowych, ogłoszeń o znaczeniu historycznym i ich kolekcjonowanie.
  5. Propagowanie idei zorganizowania depozytu ( magazynu ), a docelowo ekspozycji materiałów historycznych dotyczących Ciężkowic w formie prezentacji publicznej, ogólnodostępnej, realizowanej na zasadach profesjonalnego muzealnictwa w postaci muzeum Ziemi Ciężkowickiej.
  6. Upowszechniania wiedzy o historii własnego środowiska, działania na rzecz integracji lokalnej społeczności, aktywizacji i wzmacniania więzi społecznych.
  7. Dbanie o dobre imię miasta Ciężkowice i gminy oraz o rozwój i propagowanie lokalnej kultury, tradycji i historii.
  8. Promowanie istniejących placówek wystawienniczych oraz wspieranie idei zwiększenia zaplecza i możliwości wystawienniczych tych placówek.
  9. Upowszechnianie wiedzy o dokonaniach Ignacego Jana Paderewskiego na rzecz Polski, a w szczególności na rzecz lokalnej społeczności Gminy Ciężkowice, której Ignacy Jan Paderewski jest Honorowym Obywatelem.
10. Upowszechnianie wiedzy o 100-letniej tradycji ciężkowickiego wikliniarstwa na przestrzeni XX. wieku, mającej swój udział w niematerialnym dziedzictwie kulturowym.
11. Upowszechnianie wiedzy o ponad 120-letniej tradycji Ciężkowic jako miejscowości turystyczno-wypoczynkowej, pretendującej do roli uzdrowiska.
12. Propagowanie turystyki z poszanowaniem przyrody, działanie na rzecz ochrony lasów, zabytków kulturowych, krajobrazowych, przyrodniczych i kultury łowieckiej.  
13. Propagowanie oraz rozpowszechnianie informacji dotyczących działań na rzecz rozwoju i promocji Ciężkowic oraz Gminy Ciężkowice.
14. Propagowanie działań na rzecz ochrony środowiska, proekologicznych, w tym starania o czyste powietrze jako istotne kryterium w uzyskaniu statusu uzdrowiska. 

§ 4

Władze i organizacja Towarzystwa

1. Towarzystwo jest reprezentowane przez Przewodniczącego Towarzystwa.
2. Ustanawia się funkcje : zastępcy Przewodniczącego Towarzystwa i Skarbnika.
3. Organem doradczym i wspomagającym działania Przewodniczącego jest Rada Towarzystwa.
4. Pierwszym Przewodniczącym Towarzystwa jest osoba wybrana z własnego grona przez założycieli Towarzystwa w liczbie co najmniej trzech osób. 
5. Kadencja pierwszego Przewodniczącego Towarzystwa trwa trzy lata od daty wpisania Towarzystwa do ewidencji i może być skrócona tylko w przypadku rezygnacji z pełnienia funkcji lub zdarzeń losowych, które uniemożliwiają pełnienie funkcji w sposób trwały.
6. Przewodniczący powołuje swojego zastępcę oraz Skarbnika na kadencję łączną spośród członków Towarzystwa, po uzyskaniu zgody kandydatów na przyjęcie tej funkcji.
7  Zastępca Przewodniczącego Towarzystwa oraz Skarbnik mogą być odwołani przez Przewodniczącego w każdym czasie przed upływem kadencji, bez podania powodu do wiadomości ogólnej.
    7.1  Zastępca Przewodniczącego Towarzystwa oraz Skarbnik, w przypadku rezygnacji z pełnionej funkcji, składa Przewodniczącemu Towarzystwa stosowne oświadczenie na piśmie ze skutkiem po upływie 30 dni od daty złożenia rezygnacji.
8. W skład Rady Towarzystwa wchodzą, po dokonaniu wpisu do ewidencji : Przewodniczący Towarzystwa, Zastępca Przewodniczącego Towarzystwa, Skarbnik oraz pozostali członkowie – założyciele, ujawnieni we wniosku o rejestrację.
    8.1 Przewodniczący Towarzystwa jest jednocześnie koordynatorem działań Rady Towarzystwa.
    8.2 Skład Rady Towarzystwa może być zwiększony decyzją Przewodniczącego Towarzystwa w stosunku do składu wskazanego w pkt. 8.1
9. Najpóźniej na pół roku przed upływem kadencji pierwszego Przewodniczącego Towarzystwa, Rada Towarzystwa zdecyduje o dalszym sposobie wyboru Przewodniczącego Towarzystwa, czasie trwania kadencji i ewentualnym ograniczeniu ilości kadencji, przy czym pierwsza kadencja nie jest wliczana do ewentualnego limitu.     

10. Rada Towarzystwa zwoływana jest przez Przewodniczącego Towarzystwa stosownie do potrzeb bieżących, jednak obligatoryjnie winna spotykać się co najmniej w okresach kwartalnych. 

§ 5

Członkostwo w Towarzystwie zwyczajne i wspierające

1. Członkiem zwyczajnym Towarzystwa może zostać każdy pełnoletni obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, który :
  1.1  posiada pełną zdolność do czynności prawnych, nie był karany za przestępstwa umyślne i nie toczy się wobec niego postępowanie w sprawie karnej,
    1.2  akceptuje cele Towarzystwa i deklaruje wspieranie ich realizacji poprzez aktywne działanie oraz opłacanie składek członkowskich,
    1.3  złoży pisemną deklarację o przystąpieniu do Towarzystwa.
2. Każdy z założycieli Towarzystwa staje się automatycznie członkiem Towarzystwa.
3. Członek-założyciel Towarzystwa winien uiścić wpisowe w kwocie 100,oo zł
4. Wysokość wpisowego dla nowych członków zwyczajnych Towarzystwa oraz składek członkowskich ogłasza Przewodniczący Towarzystwa po uzyskaniu zgody wszystkich członków Rady Towarzystwa.
    4.1 Członkowie-założyciele są zobowiązani do opłacania składek członkowskich.
    4.2 Kwoty o których mowa w pkt. 4 zostaną ustalone po uzyskaniu wpisu Towarzystwa.
5.  Dopuszcza się członkostwo wspierające, związane z doraźnymi świadczeniami na rzecz Towarzystwa. Status członka wspierającego jest uzyskiwany po dokonaniu świadczenia, na wniosek świadczeniodawcy. Członek wspierający nie opłaca wpisowego i składek.

§ 6

Formy i sposoby działania

1. Działania Towarzystwa będą realizowane przez członków Towarzystwa, z którymi będzie utrzymywana łączność za pośrednictwem zarówno środków porozumiewania się na odległość, jak też podczas spotkań zwoływanych przez Przewodniczącego Towarzystwa.
    1.1  Powinnością członków Towarzystwa jest zarówno wykazywanie aktywności w realizacji celów, jak też zgłaszanie inicjatyw służących realizacji celów, doskonalenia form i sposobów działania oraz zwiększania efektywności działań.
2. Ideą przewodnią działania Towarzystwa jest skoordynowana współpraca o charakterze inicjatywnym oraz współdziałanie z lokalnymi organami władzy oraz ze wszystkimi instytucjami, organizacjami i stowarzyszeniami działającymi na terenie Gminy na rzecz realizacji zbieżnych celów.
3. Podejmowanie działań wspierających różne formy inicjatyw kulturalnych, rozwoju wiedzy ekologicznej oraz inicjowanie form samoorganizacji społeczności lokalnej.
4. Współpraca z Centrum Kultury Gminy Ciężkowice w zakresie uzupełniania zasobów Internetowej Encyklopedii Ciężkowic.
5.  Współpraca z mediami w celu promowania Ciężkowic, Gminy Ciężkowice oraz działalności Towarzystwa.
6.  Prowadzenie własnej działalności informacyjnej i wydawniczej – książki, albumy, informatory, widokówki prasa, plakaty, ogłoszenia w mediach itp.
7. Organizowanie własnych imprez, spotkań, prelekcji, prezentacji, wystaw związanych z celem działalności.
8. Pozyskiwanie sponsorów wspierających przedsięwzięcia służące realizacji celów Towarzystwa oraz wszelkich dostępnych i prawnie dopuszczalnych środków finansowych na potrzeby realizacji celów Towarzystwa.

§ 7

 Członkostwo honorowe w Towarzystwie

1. Tytuł Członka Honorowego Towarzystwa może zostać nadany osobie fizycznej lub grupie osób fizycznych, która swoimi działaniami lub wypowiedziami publicznymi przyczyniła się do  promocji Ciężkowic.
    1.1  Członkiem honorowym może zostać zespół muzyczny, śpiewaczy, taneczny, który przyczynia się do rozpowszechniania kultury i tradycji Ziemi Ciężkowickiej lub swoimi działaniami i wypowiedziami w przestrzeni publicznej promuje Ziemię Ciężkowicką. 
2. Szczególnym przypadkiem nadania tytułu Członka Honorowego jest nadanie tego tytułu osobie powszechnie znanej i szanowanej, na okoliczność jej wizyty w Ciężkowicach.
3. Zgłoszenie wniosku o przyznanie członkostwa honorowego przysługuje każdemu członkowi Rady Towarzystwa, a przyjęcie  wniosku wymaga akceptacji wszystkich członków Rady Towarzystwa.
4. Członkostwo honorowe może być przyznane za zgodą osoby, która ma zostać uhonorowana tym tytułem.
    4.1 Zgoda na przyjęcie tytułu Członka Honorowego jest połączona ze zgodą osoby uhonorowanej tym tytułem na publikację przyznania tytułu w połączeniu z imieniem i nazwiskiem oraz pełnioną funkcją, stanowiskiem, zajmowaną pozycją.
5. Członkowie honorowi nie opłacają składek członkowskich ani nie są zobowiązani do jakichkolwiek świadczeń na rzecz Towarzystwa. 

§ 8

Majątek Towarzystwa

 1. Majątek Towarzystwa powstaje z:
    1.1 składek członkowskich,
    1.2 darowizn, spadków, zapisów, dotacji i subwencji,
    1.3 dochodów ze zbiórek publicznych,
    1.4 odsetek bankowych   
2. Środki finansowe będą gromadzone na koncie Towarzystwa, które założy Przewodniczący Towarzystwa niezwłocznie po uzyskaniu wpisu Towarzystwa do ewidencji.

§ 9

Gospodarowanie majątkiem Towarzystwa

1. Środki uzyskiwane przez Towarzystwo mogą być przeznaczone wyłącznie na działalność zgodną z niniejszym Regulaminem, a w szczególności na :
    1.1 Propagowanie działalności Towarzystwa poprzez prezentację celów w materiałach informacyjnych i reklamowych.
    1.2 Wydawanie własnych opracowań i publikacji związanych z przedmiotem działalności Towarzystwa lub współfinansowanie w tym zakresie innych wydawnictw.
    1.3 Organizowanie własnych przedsięwzięć promujących Ciężkowice.
    1.4 Udział wspierający w przedsięwzięciach organizowanych przez inne instytucje i organizacje, jeśli są zgodne z celami Towarzystwa.
    1.5 Opłacenie kosztów promocji Towarzystwa przez podmioty trzecie np. w mediach.
    1.6 Opłacenie wydatków związanych z obsługą działalności ( koszty własne działalności )
2. Zobowiązania Towarzystwa mogą być podejmowane wyłącznie do wysokości posiadanych środków na koncie bankowym i wymagają każdorazowo zgody Przewodniczącego Towarzystwa oraz Skarbnika.
3. W przypadku rozwiązania / likwidacji Towarzystwa, środki pieniężne zgromadzone na koncie Towarzystwa podlegają przekazaniu w formie darowizny na rzecz organizacji lub instytucji wskazanej w uchwale Rady Towarzystwa.  
4. Przedmioty materialne, pozyskane w trybie indywidualnej zbiórki kolekcjonerskiej, których status posiadania nie zostanie zmieniony w okresie działalności Towarzystwa, pozostają z chwilą rozwiązania / likwidacji Towarzystwa własnością tych członków Towarzystwa, którzy je kolekcjonowali.

§ 10

Sposób utraty członkostwa

1. Członek Towarzystwa, zwyczajny i wspierający, może w każdej chwili wystąpić z Towarzystwa bez podania przyczyny.
    1.1 W przypadku rezygnacji z członkostwa w Towarzystwie, nie podlegają zwrotowi uiszczone wcześniej wpłaty oraz nadpłacone składki członkowskie.
2. Członek Towarzystwa, który swoim działaniem lub wypowiedziami zaprzeczy celom Towarzystwa, może zostać pozbawiony członkostwa na mocy decyzji Przewodniczącego Towarzystwa, w oparciu o stosowną uchwałę Rady Towarzystwa.
3. Członkostwo w Towarzystwie wygasa z chwilą śmierci Członka .

§ 11

Sposób rozwiązania Towarzystwa

1. Towarzystwo ulega rozwiązaniu, jeśli ilość członków zwyczajnych będzie mniejsza niż 3 osoby.
2. Towarzystwo może zostać rozwiązane na mocy decyzji Przewodniczącego Towarzystwa w oparciu o uchwałę Rady Towarzystwa za trzymiesięcznym powiadomieniem członków Towarzystwa o zamiarze rozwiązania Towarzystwa.
    2.1  Jeśli w 3-miesięcznym okresie poprzedzającym zamierzone rozwiązanie Towarzystwa nie zostanie podjęta inicjatywa ze strony członków Towarzystwa  dotycząca kontynuowania działalności, to po upływie tego okresu Towarzystwo zostanie postawione w stan likwidacji.
3. Funkcję likwidatora Towarzystwa pełni Przewodniczący Towarzystwa.
4. Majątek Towarzystwa podlega rozdysponowaniu zgodnie  z § 9, pkt. 3

§12

Zmiany regulaminu, struktury i formy organizacyjnej

1. Zmiany niniejszego Regulaminu mogą być dokonane przez Przewodniczącego Towarzystwa na podstawie stosownej uchwały Rady Towarzystwa.
2. Zmiany struktury organizacyjnej, związane z powołaniem Zarządu i / lub innego organu Towarzystwa mogą być dokonane na zasadach określonych w pkt.1 powyżej.
3. Przekształcenie Towarzystwa, jako stowarzyszenia zwykłego, w stowarzyszenie podlegające rejestracji w KRS jest możliwe i odbywa się również w trybie określonym w pkt.1
4. Zmiany, o których mowa w pkt. 1 – 3 wymagają zgłoszenia w odpowiednim organie nadzorującym Towarzystwo.
5. Członkowie zwyczajni Towarzystwa są powiadamiani przez Przewodniczącego Towarzystwa o zamiarze dokonania zmian, a następnie o ich dokonaniu w trybie niniejszego paragrafu, w sposób przyjęty dla komunikacji wzajemnej w Towarzystwie, w tym w trybie ogłoszenia drogą komunikacji elektronicznej.